Wydrukuj tę stronę

Chcemy wziąć ślub

„Co Bóg złączył człowiek niech nie rozdziela...” (Mt 19,6).

Mężczyzna i kobieta są stworzeni „jedno dla drugiego”: Bóg nie stworzył ich „jako części” i „niekompletnych”. Bóg stworzył ich do wspólnoty osób, w której jedno może być „pomocą” dla drugiego, ponieważ są równocześnie równi jako osoby („kość z moich kości...”) i uzupełniają się jako mężczyzna i kobieta. Bóg łączy ich w małżeństwie w taki sposób, że stając się „jednym ciałem” (Rdz 2, 24), mogą przekazywać życie ludzkie: „Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię” (Rdz 1, 28). Przekazując swojemu potomstwu życie ludzkie, mężczyzna i kobieta jako małżonkowie i rodzice współdziałają w wyjątkowy sposób z dziełem Stwórcy (KKK 372).

 

ZGŁOSZENIE W KANCELARII

Po wcześniejszym umówieniu się z proboszczem – narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej najpóźniej 2 miesiące przed planowanym ślubem, aby ustalić datę ślubu, a potem spisać PROTOKÓŁ MAŁŻEŃSKI.
Należy przynieść ze sobą:
• świadectwo chrztu, nie starsze niż 3 miesiące (Uwaga! Bez przedstawienia świadectwa chrztu nie rozpoczynamy spisywania protokołu);
• świadectwo ukończenia katechizacji na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej;
• dowód osobisty;
• dokumenty z USC dla ślubu konkordatowego (Uwaga! Te dokumenty są ważne tylko 3 miesiące).
• Wdowcy lub wdowy dodatkowo dostarczają świadectwo śmierci małżonka;
• Kandydaci do małżeństwa powinni również przypomnieć sobie: MAŁY KATECHIZM: m.in. 6 PRAWD WIARY, 7 SAKRAMENTÓW ŚW., 10 PRZYKAZAŃ BOŻYCH, OJCZE NASZ, WIERZĘ W BOGA oraz podstawowe wiadomości o Jezusie Chrystusie.

Małżeństwo zawierane jest podczas Mszy św. lub poza nią. Termin ustala się z kapłanem w kancelarii parafialnej. Jeśli małżeństwo zawierane jest poza Mszą św., wtedy wypada, aby młodzi małżonkowie zamówili Mszę św. w swojej intencji w innym terminie.

 

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce. Więcej szczegółów…